Proč a kde si připomenout start Bitvy o Normandii

Operace Overlord, probíhající od 6. června 1944 na normandských plážích, patří k největším válečným operacím lidských dějin. Není divu, že Normandie se stala častým cílem milovníků vojenské historie, ovšem památky na vylodění oslovují a fascinují každého z nás.

Pouppeville

Vesnička kousek od bažinatého ústí řeky Douve do moře v oblasti zátoky Baie des Veys. Zde se nacházela Utah Beach, nejzápadnější z pláží vylodění v Normandii.

Vierville sur Mere

Kolem tohoto malebného městečka vedla Omaha Beach, na které zuřily nejtěžší boje, a spojenci během nich utrpěli největší ztráty.

Arromanches les Bains

Zhruba uprostřed pobřežní pásma u kanálu La Manche, v němž vojenské operace proběhly, leží městečko Arromanches les Bains. V jeho okolí se táhnoucí Gold Beach dnes patří k hlavním turistickým cílům na výpravách za památkami vylodění v Normandii.

Saint Aubin

Při ústí říčky Seulles do Atlanitku se nacházela Juno Beach, dnes tu stojí ještě dalí příjemná letoviska Courseulles sur Mer a Bernieres sur Mer.

Ouistreham

Významný přístav ležící u malého zálivu, do něhož se vlévá řeka Orne a vodní kanál z velkoměsta Caen. Vyloďovací pruh tady byl ukončen pláží Sword Beach.