Pláže, moře, dřevěné kostely a další lákadla města Honfleur

Proč zrovna Honfleur? V Normandii je přece spousta jiných, mnohem známějších měst v čele s Bayeux či Caen. Právě proto – kouzelné přístavní městečko v praxi demonstruje krásu severozápadní Francie, ukrývající se na místech často nečekaných. Honfleur má ve svém názvu květinu a okouzlí vás písečnými plážemi, pitoreskními domy a především svou zvláštní, poetickou atmosférou.

Honfleur

Honfleur patří k centrům normandského pobřeží Atlantiku. Z jedné jeho strany se rozevírá ústí pokroucené Seiny, za nímž stojí rozsáhlé přístaviště starobylého klenotu Le Havre. Několik kilometrů širokou vodní plochu snadno překonáte díky lanovému Normandskému mostu, kdysi nejdelšímu na světě ve své kategorii. Pokud se po silnici vydáte na druhou stranu, rychlostní spojka vás dovede k dálnici A13 vedoucí až do Paříže.

Báječné letovisko u Atlantiku

Druhý směr dálnice se táhne západně od Honfleuru podél vyhlášeného „květinového pobřeží“ a výrazně přibližuje další magnety departmánu Calvados. Rozkvět „Normandské riviéry“, jak je tato oblast Francie též nazývána, spadá do období druhé poloviny 19. století. Rekreační centra jako Deauville, Villers sur Mer, Caboug nebo Trouville začaly tehdy houfně navštěvovat tisíce rekreantů.

Celkový pohled na Honfleur

Omamující, secesní vůní těch slavných časů je v Honfleuru cítit dodnes. Přispívá k ní především charakteristické panorama pestrobarevných, úzkých domů, namačkaných na sebe ve starém přístavu. Návštěva zdejšího tradičního rybího trhu a procházka po nábřeží patří k nezapomenutelným zážitkům.

Poznejte slavné kapitoly normandských dějin

Honfleur se pyšní největším dřevěným kostelem ve Francii, chrámem Saint-Catherine. Možná, že jste ho už viděli na některém z obrazů – například od Moneta, na nichž posloužil jako předloha. Naopak nejstarší památkou je Saint-Étienne, další unikátní kostel ze dřeva, ukrývající expozici Musée de la Marine. K dalším honfleurským muzeím patří impresionistická galerie Musée Eugene Boudin a národopisné Musée d’Ethnographie et d’Art Populaire. Zajímavé jsou i rozlehlé sklady na sůl a tresky „greniers à sel“ s nepřehlédnutelnými dřevěnými střechami.

Honfleurské přístaviště

Okolí Honfleuru žije ze dvou slavných historických událostí. Své vítězné tažení, vrcholící triumfem v bitvě u Hastingsu roku 1066, zde zahájil anglický král Vilém Dobyvatel – v Dives sur Mer si lze proto prohlédnout skanzen „Village d'Art Guillaume le Conquérant“ a v Bayeux věhlasnou tapisérii. A v červnu 1944 proběhlo na plážích kolem města spojenecké vylodění v Normandii.