Bayeux, to není jenom slavná tapisérie

Velikostí ani počtem obyvatel nepatří Bayeux (výslovnost „Bajé“) mezi největší normandská města, přesto sem přijíždějí zástupy turistů. Stačí se však podívat na výčet jeho památek a vše začíná být jasné. Především proslulá tapisérie mu dodává punc výjimečnosti. Za vidění však stojí i katedrála či některé z muzeí.

Bayeux leží v departementu Calvados na řece Aure, jenom několik kilometrů jižně od mořského pobřeží a kousek od Arromanches les Bains. Míjí ho rychlostní silnice, spojující Caen na východě s přístavem Cherbourg na severozápadě. Okolní krajina je pro Normandii typickou: roviny s minimem lesů, hojná políčka a sady, občas nějaká zřícenina nebo golfové hřiště. A ospalé vísky jako Sommervieu, Nonant či Subles.

Tapisérie z Bayeux

Největší turistický magnet města představuje tapisérie (gobelín) z Bayeux, tedy přesněji výšivka (vyšívaná tkanina). Umělecké dílo dlouhé přes 68 metrů, které zobrazuje invazi Viléma Dobyvatele do Anglie včetně bitvy u Hastingsu roku 1066, se považuje za jeden z nejstarších dochovaných komiksů.

Původ tapisérie z Bayeux není zcela jasný. Možná ji nechala vyrobit Vilémova manželka (odtud alternativní název Tapiserie královny Matyldy), za jejím vznikem však stojí spíše Vilémův nevlastní bratr biskup Odo. První písemná zmínka o ní je z roku 1476 a vy si ji můžete prohlédnout v muzeu v Bayeux.

Další památky a atrakce Bayeux

Během návštěvy Bayeux byste však rozhodně neměli vynechat ani nádhernou gotickou katedrálu Notre Dame, která byla vysvěcena již v roce 1077. Spoustu zajímavých historických objektů uvidíte i v uměleckém muzeu barona Gérarda.

Za zmínku rovněž stojí, že Bayeux se stalo prvním městem ve Francii, osvobozeným po vylodění v Normandii. Události druhé světové války připomíná britský vojenský hřbitov a vzpomínkové muzeum bitvy o Normandii.