Středověký komiks i futuristický most, to nejlepší z měst v Normandii

Starobylá, plná jedinečných pamětihodností, avšak zároveň pulsující moderní přítomností – taková jsou normandská města. Která z nich se rozhodně vyplatí navštívit?

Bayeux

Katedrála v Bayeux

Jedno z nejhezčích sídel Francie, první město osvobozené při vylodění v Normandii. Pyšní se nádhernou katedrálou, vojenským muzeem, avšak hlavně historicky neocenitelnou výšivkou tapisérie z Bayeux.

Caen

Pohled na Caen

Metropole Dolní Normandie, třetí největší město celé oblasti, bylo bohužel během druhé světové války vážně poničeno. I přesto se dochovaly historické skvosty jako hrad Viléma Dobyvatele, opatství svatého Štěpána či kostel Saint Pierre.

  • Přečtěte si o Caen další zajímavosti!

Honfleur

Malebný Honfleur

Úchvatné přístavní městečko se řadí k nejdůležitějším turistickým centrům normandského pobřeží Atlantiku. Doby své největší slávy má už sice dávno za sebou, přesto tady ještě dnes můžete vidět a prožít spoustu zajímavých věcí.

Houlgate

Malebné Houlgate

Tady v okolí se kdysi dávno, takřka před tisícovkou let, pohyboval slavný Vilém Dobyvatel. Dnes je kraj kolem Houlgate rejdištěm turistů, kteří si potrpí na množství aktivit, historické památky a sem tam i na nějaké to koupání.

Cherbourg

Důležitý přístav ležící zcela na severu poloostrova Cotentin se může pochlubit především bohatým kulturním životem. Za vidění stojí například galerie Thomas-Henry se stovkami obrazů a soch, nebo nově otevřené Cité de la Mer vystavující i atomovou ponorku.

Le Havre

Největší město Normandie a zároveň její nejvýznamnější přístav se rozkládá při ústí řeky Seiny do Atlantiku. Nově zrekonstruované historické jádro je součástí světového dědictví UNESCO, avšak Le Havre ukrývá i mimo jiné ohromnou písečnou pláž.

Rouen

O kráse hlavního města Horní Normandie svědčí i jeho přezdívky jako Gotické Atény či Hamburk Západu. Z místních pamětihodností vyniká katedrála Notre-Dame, opatství Saint Ouen, orloj či justiční palác. Z moderních staveb vyniká most Gustava Flauberta klenoucí se přes Seinu.